Протест

Щети за милиони след бедствието във Варна

Рейтинг:
1 0
Кал и тиня още дълго ще газят хората в най-пострадалия район

Три денонощия след бедствието във варненския квартал "Аспарухово" ситуацията се нормализира. Около 200 домакинства са отводнени, собствениците им обаче дълго ще газят кал и тиня в домовете си. Сметопочистващите фирми не почиват и почти денонощно извозват отпадъци.

Държавата финансово ще подкрепя с петкратния размер на гарантирания минимален доход 325 лева всички, които са идентифицирани от административните екипи и имат нужда от подкрепа. Те трябва да подадат заявления до регионалната дирекция.

За пострадалите семейства тези пари безспорно са помощ. Но каква ще е съдбата за собствениците на леки автомобили? На улица "Моряшка" във варненския квартал "Аспарухово" всички коли бяха отнесени. Голяма част от тях нямат застраховка. Други собственици се оплакват, че застрахователите или не вдигат телефона, или отказват да направят оглед. На трети е казано, че щета при природно бедствие не е включена в застрахователната полица.

От щаба на общината съобщават, че в разчистването на "Аспарухово" участват 9 големи и 6 малки багера, 6 фадроми, 16 камиона за извозване на кал, 15 моторни резачки за клони, 4 крана и 20 самосвала. С машини помага и Община Бургас.

Продължава обаче издирването на изчезнали. Сред тях са две деца на 3 и 6 г., както и възрастен мъж. Последното открито тяло е на 50-годишната Зейнеб. Още в петък бе намерен удавен 63-годишният Юлиян Бошнаков. Звачера близките изпратиха останалите жертви: 60-годишен мъж, 5 жени и две братовчедчета - момче на 13 г. и момиче на 8 г.

Една от жертвите е майката на 4 деца Тодорка Стефанова от порутената ул. "Горна студена". Жената е понесена от огромната вълна.

Хората в най-пострадалата ромска махала питат дали отпуснатите 325 лева ще стигнат да изградят наново своите домове. Отделно трябват пари за дрехи, за храна и за възстановяване на личните документи, каквито вече никой в махалата няма.

Икономисти: Балансиран бюджет за 2015
Част от служебните министри се готвят да вземат участие в новия кабинет. Това смятат икономисти,...
Наоми Кембъл вкарва модата в борбата с ебола
Наоми Кембъл се включва е борбата с ебола. Супермоделът ще организира две благотворителни ревюта в...
Хазяин изгони наемателка в 9-тия месец с 4 деца
Хазяин изгони бременна в деветия месец наемателка, без да прояви никаква милост към нея. Пенка...
Реформите са по-важни от личностите в новото правителство
Когато исканите от нас реформи бъдат приети и подписани от ГЕРБ и евентуална трета партия, с която...
Пловдив през обектива на BBC
Екип на BBC посети един от най-атрактивните български градове Пловдив. Изумени от богатото...